EN LV
Latvijas kara muzeja brīvdabas ekspozīcijas “Mangaļi” projektēšana un būvniecība.
atpakaļ
Apraksts:

Latvijas kara muzeja brīvdabas ekspozīcijas “Mangaļi” projektu 2006. gadā izstrādāja arhitekte Z. Ramiņa sadarbībā ar SIA “Āboltiņa būvuzņēmums “AG”. Projekts tika izstrādāts pamatojoties uz vēsturiskiem fotouzņēmumiem, I pasaules kara frontes līnijas būvju tipa rasējumiem un Latvijas Kara muzeja filiāles Ziemassvētku kauju muzeja vadītāja Dagņa Dedumieša pētījumiem un konsultācijām par frontes līnijas būvēm.

Latvijas Kara muzeja filiāles „Mangaļu” māju tiešā tuvumā atradās I pasaules kara frontes līnija un notika leģendārās Ziemassvētku kaujas. Ziemassvētku kaujas jeb Jelgavas operācija norisinājās no 1916.gada 23.-29.decembrim pēc vecā stila jeb no 1917.gada 5.-11.janvārim pēc jaunā stila. Brīvdabas filiāles teritorijā atrodas vairākas I pasaules kara vācu fortifikācijas būvju paliekas, kuras Ziemassvētku kauju laikā bija viens no nozīmīgākajiem latviešu strēlnieku kaujas darbības objektiem.

2006. gada vasarā projektu īstenoja SIA”Arhitekta L.Šmita darbnīca” ciešā sadarbībā ar Latvijas kara muzeju, darbā iesaistoties arī Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes studentiem. Vēsturiskajā vietā rekonstruēts nocietinājumu sistēmas posms – blindāža un daļa no vācu aizsardzības pirmās līnijas - „vācu vaļņa”. Rekonstruētā vācu armijas pirmās aizsardzības līnijas nocietinājumu sistēmas daļa ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā.

Ekspozīcija tika atklāta 2006. gada rudenī.